T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Torbalı Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Torbalı Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Özellikli Hizmetler

Güncelleme Tarihi: 08/07/2021

                YOĞUN BAKIM

Hastanemizde 2.Basamak 20 cihaz kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. 2017 Eylül ayında tescil edilen yoğun bakım ünitemiz önce 10 yataklı olarak hizmete açılmış, Nisan ayından itibaren de 20 yataklı olarak faaliyete geçirilmiştir. 5 yataklı 1. basamak genel yoğun bakım ve 1. basamak 4 yataklı yenidoğan yoğun bakım 01.04.2019 tarihinde faaliyete geçmiştir. Modern teknoloji ve gelişmiş tıbbi cihazlarla nitelikli sağlık hizmeti sunulmaktadır.

            AMELİYATHANE

Hastanemizde , 6 Merkezi Ameliyathane, 1 Kadın-Doğum Kliniği Ameliyathane Salonu ve 1 Lokal Ameliyat Salonu olmak üzere toplam 8 Ameliyat Salonu bulunmaktadır. Ameliyathane salonlarımızdan 2 tanesinde Laminar Flow özellik bulunmaktadır. Tüm salonlarımız Hepafiltre , merkezi ısıtma-soğutma, Medikal PC gibi gelişmiş teknolojik özellikler ve modern nitelikli tıbbi  cihazlara sahiptir.

Hastanemizde Yapılan Ameliyatlar :

           Genel Cerrahi Ameliyatları : Guatr, Safra Kesesi, Fıtık, Sünnet, Hemoroid,

Fistül-Fissür, Barsak Operasyonları, Apandisit, Meme Ameliyatları

           Ortopedi Ameliyatları : Kalça Ameliyatları, Diz Ameliyatları, Kapalı Diz Ameliyatları (Artroskopik Ameliyatlar),  Extremite(Kol-Bacak) Kırıkları,  Omuz Ameliyatları, Sinir sıkışması ameliyatları

           Beyin Cerrahi Ameliyatları : Bel fıtığı , Dar kanal ameliyatları, Sinir sıkışması ameliyatları, Epidural Hematom Boşaltılması

          Kulak Burun Boğaz Ameliyatları  : Tonsillektomi(Bademcik),  Adenoidektomi(Geniz eti), Burun Ameliyatları ( Deviasyon , Rinoplasti , Polip ), Sinüzit Ameliyatları, Kulak ameliyatları ( Timpanoplasti )

         Üroloji Ameliyatları  :  Varikosel, Hidrosel , URS ( Ureter taşı ) , Sünnet

         Göz Ameliyatları :  Katarakt , Pterjium , Şaşılık

           HEMODİYALİZ  ÜNİTESİ

 Hastanemiz Diyaliz Ünitesi 20 yatak kapasiteli olup, halen 13 yatak kapasitesiyle aktif olarak hizmet vermektedir. Haftada 6 gün , 2 ayrı seans ile modern cihazlar ve deneyimli ekip ile hastalarımıza güvenli sağlık hizmeti sunulmaktadır . Hastalarımız servis ile evlerinden alınıp bırakılmaktadır . Artan talep karşısında kapasitesi ölçüsünde hizmet verilebilecek alt yapıya sahiptir.

          TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ

Merkezimiz 2018 yılı Şubat ayında tescil edilerek faaliyete geçmiştir. Eğitimli ve deneyimli kadro tarafından halen yaklaşık 30 öğrencimize sosyal destek verilmektedir . Spor, müzik, el sanatları vb.alanlarda  Halk Eğitim Merkezi Eğitmenleri tarafından faaliyetler sürdürülmektedir . İlerleyen dönemde katılımcı sayısı artırılarak sosyal sorumluluk ve destek faaliyetlerine katkıda bulunulmaya devam edilecektir . Mutluyuz,gururluyuz.

          FİZİK TEDAVİ  ÜNİTESİ

 Fizik Tedavi ünitemiz 2 Uzman Hekimimiz , 2 Fizyoterapist , 1 Fizik Tedavi Teknikeri ve 2 Hemşiremiz aracılığı ile sürdürülmektedir . Fizik Tedavi ve Fizyoterapi desteği verilmektedir.

             EVDE BAKIM VE SAĞLIK HİZMETLERİ

 Evde Sağlık Hizmetleri Birimimiz 1.kat. Hemodiyaliz Servisinin yanında hizmet vermektedir.

           Evde sağlık hizmeti; İhtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması,gerekli hallerde sağlık kuruluşlarına naklinin sağlanarak bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesidir.

Birime şahsen yapılan başvuruların 444 38 33 nolu ulusal çağrı merkezini aramaları söylenir.

- Ulusal çağrı merkezitelefonunu arayan hasta veya yakınları muayene olacak hastanın bilgilerini verir.

- Ulusal çağrı merkezi ise il koordinasyon merkezini bilgilendirir.

- İl koordinasyon merkezi hastanın ikamet adresine en yakın evde sağlık birimine ESYS modülü üzerinden hizmet emri gönderir.

- Hizmet emri kormerden sisteme düştüğünde başvuru formu çıkarılır, hasta telefon ile aranır, ziyaret konusunda bilgilendirilir.

-  Belirtilen saatte hasta evinde görevli ekip tarafından ziyaret edilir.

        Evde sağlık hizmeti verilecek hastaya belirlenen tanı ve tedavi planı doğrultusunda hastanın takibi yapılır. Düzenli aralıklarla periyodik olarak hastalar ziyaret edilerek, kişinin bulunduğu ev ortamında; muayene, tetkik, pansuman, sağlık raporlu ilaçlarının reçete edilmesi, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi, tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, hastanın ve ailesinin evde bakım sürecinde yer alacağı görevler , bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve hastalığı ile alakalı evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini kapsar.